Interstudy network:   Jazykové a odborné kurzy  |  Kurzy Executive a Business pre firmy  |  Vysokoškolské štúdium  |  Prázdninové kurzy pre deti a mládež

 Všeobecné informácie
 Newsletter

Chcete byť informovaní o zľavách, akciách a novinkách? Odber noviniek na email:


Švajčiarsko

Švajčiarska konfederácia sa skladá z 26 suverénnych kantónov a je kultúrnou a jazykovou križovatkou Európy.  Približne dve tretiny obyvateľstva sú nemecky hovoriace, asi pätina je francúzsky hovoriaca. Taliančinu ako rodný jazyk má približne 8% obyvateľstva. Tieto tri jazyky platia ako úradné po celej krajine. Na juhovýchode je ďalším oficiálnym jazykom rétorománčina, ktorou hovorí menej ako 1% celkového počtu obyvateľstva. Švajčiarsko má dlhú tradíciu politickej a vojenskej neutrality a vďaka dlhoročnej politickej stabilite sa stalo jednou z najbohatších krajín sveta. 

Švajčiarsky vzdelávací systém nie je jednotný, školstvo spadá pod kompetenciu jednotlivých kantónov. Vzdelávanie je však na veľmi vysokej úrovni, švajčiarske školy majú vo svete veľmi dobrú povesť. Vo väčšine kantónov nastupujú žiaci po 6 rokoch základnej školy na nižší stupeň strednej školy, ktorú navštevujú 3 roky. Druhý stupeň strednej školy predstavuje tri alebo štyri roky štúdia so všeobecným zameraním (gymnázium) alebo s odborným zameraním. Na gymnáziách sa vyučujú jazyky, humanitné, spoločenskovedné, ekonomické a prírodovedné predmety, umenie, hudba a telesná výchova. Študenti majú obvykle 11 predmetov v každom ročníku. Na odborných školách sa popri všeobecnovzdelávacích vyučujú aj profesne zamerané predmety.  Vyučovanie trvá približne od 7:30 do 16:30, minimálne s hodinovou obedňajšou prestávkou. V stredu sa vyučuje len doobeda. 

Stredoškolský program vo Švajčiarsku zabezpečujeme v spolupráci s medzinárodnou organizáciou, ktorá pôsobí v oblasti medzinárodnej kultúrnej výmeny už vyše 40 rokov.

Umiestenie a lokalita

Študenti sa umiestňujú v nemecky hovoriacich kantónoch Švajčiarska. Kým vyučovanie na školách je v štandardnej nemčine, mimo školy sa používa švajčiarsky dialekt. Hostiteľské rodiny, ktoré bývajú obvykle v menších mestách alebo na vidieku, prijímajú študentov na dobrovoľníckej báze, čiže bez nároku na finančnú kompenzáciu. Vzhľadom na charakter programu nie je možné garantovať umiestnenie v preferovanej lokalite v rámci nemecky hovoriacej časti. Vo Švajčiarsku je vysoko rozvinutý systém verejnej dopravy, vďaka čomu sú študenti mobilnejší a môžu sa tým aktívnejšie zapojiť do rôznych voľnočasových aktivít a lepšie využiť svoj voľný čas.

Rodina zohráva vo Švajčiarsku dôležitú úlohu, i keď je veľa rozvedených a samostatných rodičov. Mladí ľudia majú veľa voľnosti, na druhej strane sa od nich očakáva vysoká miera zodpovednosti a svojich rodičov musia vždy informovať, kde a s kým trávia svoj voľný čas.  Vo väčšine domovov sú spoločné večere, ktoré sa obvykle spoločne pripravujú, dôležitou rodinnou udalosťou. Pri večeri sa všetci členovia stretnú a porozprávajú sa o udalostiach dňa a podelia sa o svoje radosti a starosti. Od študenta sa očakáva, že sa bude snažiť integrovať a ako člen rodiny sa bude podieľať aj na bežných povinnostiach v domácnosti. 

Starostlivosť o študenta

Partnerská organizácia má svojich miestnych koordinátorov, ktorí majú študentov na starosti počas celého pobytu. Pri prvom stretnutí, ktoré sa koná krátko po príchode, oboznámi koordinátor študenta s novým prostredím a pomôže mu pri orientácii v novej krajine. Koordinátor je prvou kontaktnou osobou, na ktorú sa študent môže obrátiť počas celého pobytu s akýmikoľvek otázkami či problémami.

Podmienky

 • vek 15 – 18 rokov
 • znalosť nemeckého jazyka na stredne pokročilej úrovni
 • dobré študijné výsledky
 • samostatnosť a schopnosť prispôsobiť sa novému prostrediu
 • záujem o krajinu a jej kultúru

Dĺžka pobytu

Školský rok sa začína v auguste a končí koncom júna alebo začiatkom júla, v závislosti od kantónu. Stredoškolský program umožňuje štúdium v dĺžke celého školského roka (nástup v auguste) alebo jedného polroka (nástup v auguste alebo v januári).

Kedy sa prihlásiť

 • nástup v auguste:  do 30. marca
 • nástup v januári:   do 15. októbra

V cene programu zahrnuté

 • registrácia a štúdium na strednej škole
 • umiestnenie v hostiteľskej rodine, ktorá poskytuje ubytovanie a stravovanie
 • zabezpečenie dopravy z letiska k hostiteľskej rodine
 • orientácia po príchode
 • asistencia a pomoc miestneho koordinátora
 • študentská karta, príručka
 • nepretržitá telefonická asistenčná služba

Programový poplatok v CHF

1 školský rok 7 350              
1 semester 7 100

 

Hodnotenie
Meno: Katarína Miesto pobytu: Švajčiarsko Dĺžka pobytu: školský rok
Ako sa Vám páči v krajine pobytu?: Je tu naozaj nádherne, krásna príroda, okolie, všade je veľmi čisto, ľudia sú milí a priateľskí, naozaj to tu funguje ako švajčiarske hodinky :)
Už ste si našli nových kamarátov?: Áno, dobre vychádzam so spolužiakmi a aj mimo triedy som už spoznala veľa ľudí. Chodím do školského divadla, tam je nás vyše 50 a všetci spolu super vychádzame. Taktiež som spoznala aj ďalších exchange študentov na mojej škole, s nimi trávim asi najviac času.
Ako vychádzate s Vašou hostiteľskou rodinou?: Rodina je skvelá, dobre sme si sadli. Všetci sú nadšení turisti, tak často chodíme na výlety do hôr, čo fakt jedinečný zážitok, ten krásny výhľad vždy stojí za to.
Ako sa Vám páči škola?: Všetko v škole je moderné, učitelia sú veľmi ústretoví, na začiatku roka sa všetkým predstavili, povedali niečo o sebe a s každým si podali ruku. Často tu ani nemáme zvonenie, každý si stráži svoj čas a nikdy nemešká. Učebné osnovy majú trochu odlišné, predmety sa síce veľmi nelíšia, ale úrovne áno, čiže v niektorých predmetoch som ďaleko pred mojou triedou alebo naopak. Písomky a prepadovky tu skoro vôbec nemáme, testy sa oznamujú ešte na začiatku roka. Žiaci na hodinách vôbec nevyrušujú, ale vždy poctivo pracujú, učia sa na každú hodinu a s učiteľmi na vyučovaní komunikujú a spolupracujú.
Ako vychádzate s učiteľmi?: Učitelia sa snažia, ako najlepšie vedia. Berú ohľad na to, že som exchange, vždy so mnou hovoria pomaly a spisovne, aby som im rozumela.
Našli ste si už nejaké nové záľuby?: Začala som chodiť na španielčinu, to ma veľmi baví a aj turistika s rodinou sa mi zapáčila, keď je dlhšie voľno, vždy sa niekam vyberieme. Tiež som začala pravidelne variť, lebo tunajšie jedlá mi síce chutia, ale tie naše mi začali chýbať, tak minimálne raz do týždňa máme slovenskú kuchyňu :)
Považujete rozhodnutie stráviť rok či semester na strednej škole v zahraničí za správne?: Určite, je to jedinečná skúsenosť a plno skvelých zážitkou. Lepšia šanca spoznať inú kultúru a naučiť sa cudzí jazyk sa ťažko nájde.
Fotky:
Zobraziť celé hodnotenie
Meno: Laura Miesto pobytu: Švajčiarsko Dĺžka pobytu: semester
Ako sa Vám páči v krajine pobytu?: Švajčiarsko je nádherné. Pred príchodom som sa tešila na krásnu prírodu a moderno-starobilé mestá, ale je toho omnoho viac! :)
Už ste si našli nových kamarátov?: Spoznala som mnoho nových ľudí a všetci boli veľmi priateľskí. Len čas ukáže, ktorí z nich sa stanú mojimi priateľmi.
Ako vychádzate s Vašou hostiteľskou rodinou?: Na hostiteľskú rodinu som mala ohromnè šťastie! Sú milí, nápomocní, ochotní a srdeční. Som za nich veľmi vďačná. Prečili všetky moje očakávania.
Ako sa Vám páči škola?: V škole je to jplney inè ako doma na Slovensku, ale páči sa mi tam. Študenti majú šancu otvorene diskutovať a vyjadrovať sa k danej problematike, sú k tomu vedení a podporuje sa tu tímová práca. V škole trávime však om omnoho viac času, normálne je, že vyučovanie trvá do 17:30. Máme však čas na experimenty a praktické cvicenia, pretože nestrácame čas prepisovanim. Vsetky poznamky mame na školskej stránke. :)
Ako vychádzate s učiteľmi?: Učitelia sú väčšinou milí a ochotní. Máme bezkonfliktne vzťahy.
Našli ste si už nejaké nové záľuby?: Skúsila som vela nových vecí. Hlavne na telesnej je to zaujímavé, naučila som sa napríklad Žonglovat
Považujete rozhodnutie stráviť rok či semester na strednej škole v zahraničí za správne?: Určite áno dalo mi to mnobo hlavne po psychickej stránke. Naučila som sa žiť. :) taktiež som videla a spoznala toľko zaujímavých veci ! A tiež ľudí, nehovoriac o mojej nemčine, tá je už teraz o pár levelov vyššie ako pred odchodom. :)
Fotky:
Zobraziť celé hodnotenie
Meno: Ali Miesto pobytu: Švajčiarsko Dĺžka pobytu: školský rok
Ako sa Vám páči v krajine pobytu?: Nakoľko bolo Švajčiarsko relatívne dlho mojím snom, nemôžem byť spokojnejší. :) Nádherná príroda, príjemný ľudia a ich životný štýl vytvárajú výnimočnú atmosféru, ktorá naozaj stojí za preskúmanie.
Už ste si našli nových kamarátov?: S tunajšími ľuďmi vychádzam veľmi dobre a kamarátov som už zopár tiež ponachádzal. Či už ideme spolu len tak po škole na kávu, alebo cez víkend do klubov, je to obrovskou úľavou od školských povinností. (ktorých mám naozaj dostatok :D)
Ako vychádzate s Vašou hostiteľskou rodinou?: Hostiteľkí rodičia a sestra sú veľmi otvorení a zábavní; doteraz sme spolu nemali žiadne problémy. Berú ma na rôzne akcie a navštevujeme mnoho zaujímavých miest.
Ako sa Vám páči škola?: Technické vybavenie školy sa nedá so slovenským porovnávať (v každej triede MacBook a beamer) a o výhodnej obedovej prestávke, cez ktorú sa dá geniálne odpočinúť ani nehovorím. :D
Ako vychádzate s učiteľmi?: Učitelia sú každopádne priateľskejší ako tí slovenskí a nemajú problém s hocičím pomôcť či niečo vysvetliť (hoci aj milionkrát keď nerozumiete učivu alebo reči :D) . Čo sa mi zdá nevýhodou, podaktoré "špeciálne prípady" v mojej triede to zneužívajú a robia neustály rozruch v triede - učiteľ tu nemá popravde skoro žiadnu autoritu. (niekedy mám chuť tie decká vyfackať za neho :D)
Našli ste si už nejaké nové záľuby?: Začal som (znova) hrávať na gitare a či už je to divné alebo nie, začal som sa tu učiť čínštinu (áno, vo Švajčiarsku :D).
Považujete rozhodnutie stráviť rok či semester na strednej škole v zahraničí za správne?: Hoci som tu ešte len krátko, môžem povedať že mi to dalo veľmi veľa. Či už samotný fakt že môžem pozerať nemecký seriál a rozumiem viac ako len názov (:D) , či to, že mám priateľov prakticky z celého sveta. :)
Fotky:
Zobraziť celé hodnotenie
Zobraziť všetky