Švajčiarsko - Stredné školy - výmenný program
Umiestenie a lokalita

Študenti sa umiestňujú v nemecky a francúzsky hovoriacich kantónoch Švajčiarska. V nemeckých kantónoch je vyučovanie v štandardnej nemčine, mimo školy sa však používa švajčiarsky dialekt. Hostiteľské rodiny, ktoré bývajú obvykle v menších mestách alebo na vidieku, prijímajú študentov na dobrovoľníckej báze, čiže bez nároku na finančnú kompenzáciu. Vzhľadom na charakter programu nie je možné garantovať umiestnenie v preferovanej lokalite v rámci nemecky či francúzsky hovoriacej časti. Vo Švajčiarsku je vysoko rozvinutý systém verejnej dopravy, vďaka čomu sú študenti mobilnejší a môžu sa tým aktívnejšie zapojiť do rôznych voľnočasových aktivít a lepšie využiť svoj voľný čas.

Rodina zohráva vo Švajčiarsku dôležitú úlohu, i keď je veľa rozvedených a samostatných rodičov. Mladí ľudia majú veľa voľnosti, na druhej strane sa od nich očakáva vysoká miera zodpovednosti a svojich rodičov musia vždy informovať, kde a s kým trávia svoj voľný čas. Vo väčšine rodín sú spoločné večere, ktoré sa obvykle spoločne pripravujú, dôležitou rodinnou udalosťou. Pri večeri sa všetci členovia stretnú a porozprávajú sa o udalostiach dňa a podelia sa o svoje radosti a starosti. Od študenta sa očakáva, že sa bude snažiť integrovať a ako člen rodiny sa bude podieľať aj na bežných povinnostiach v domácnosti.

Starostlivosť o študenta​

Partnerská organizácia má svojich miestnych koordinátorov, ktorí majú študentov na starosti počas celého pobytu. Pri prvom stretnutí, ktoré sa koná krátko po príchode, oboznámi koordinátor študenta s novým prostredím a pomôže mu pri orientácii v novej krajine. Koordinátor je prvou kontaktnou osobou, na ktorú sa študent môže obrátiť počas celého pobytu s akýmikoľvek otázkami či problémami.

Podmienky
 • vek 15 – 18 rokov
 • znalosť nemčiny alebo francúzštiny na stredne pokročilej úrovni
 • dobré študijné výsledky
 • samostatnosť a schopnosť prispôsobiť sa novému prostrediu
 • záujem o krajinu a jej kultúru
Termíny

Školský rok sa začína v auguste a končí koncom júna alebo začiatkom júla, v závislosti od kantónu. Stredoškolský program umožňuje štúdium v dĺžke celého školského roka (nástup v auguste) alebo jedného polroka (nástup v auguste alebo v januári).

Kedy sa prihlásiť

 • nástup v auguste:  do 15. marca
 • nástup v januári:    do 15. októbra
Programový poplatok

V cene programu zahrnuté

 • registrácia a štúdium na strednej škole
 • umiestnenie v hostiteľskej rodine, ktorá poskytuje ubytovanie a stravu
 • zabezpečenie dopravy z letiska k hostiteľskej rodine
 • orientácia po príchode
 • asistencia a pomoc miestneho koordinátora
 • študentská karta, príručka
 • nepretržitá telefonická asistenčná služba

Programový poplatok v CHF​

1 školský rok 7 350
1 semester 7 100

Chcem sa prihlásiť

Celkové hodnotenie
4,0 / 5
4,0 / 5
Ali
Dĺžka pobytu:
školský rok
Ako sa Vám páči v krajine pobytu?
Nakoľko bolo Švajčiarsko relatívne dlho mojím snom, nemôžem byť spokojnejší. :) Nádherná príroda, príjemný ľudia a ich životný štýl vytvárajú výnimočnú atmosféru, ktorá naozaj stojí za preskúmanie.
Už ste si našli nových kamarátov?
S tunajšími ľuďmi vychádzam veľmi dobre a kamarátov som už zopár tiež ponachádzal. Či už ideme spolu len tak po škole na kávu, alebo cez víkend do klubov, je to obrovskou úľavou od školských povinností. (ktorých mám naozaj dostatok :D)
Ako vychádzate s Vašou hostiteľskou rodinou?
Hostiteľkí rodičia a sestra sú veľmi otvorení a zábavní; doteraz sme spolu nemali žiadne problémy. Berú ma na rôzne akcie a navštevujeme mnoho zaujímavých miest.
Ako sa Vám páči škola?
Technické vybavenie školy sa nedá so slovenským porovnávať (v každej triede MacBook a beamer) a o výhodnej obedovej prestávke, cez ktorú sa dá geniálne odpočinúť ani nehovorím. :D
Ako vychádzate s učiteľmi?
Učitelia sú každopádne priateľskejší ako tí slovenskí a nemajú problém s hocičím pomôcť či niečo vysvetliť (hoci aj milionkrát keď nerozumiete učivu alebo reči :D) . Čo sa mi zdá nevýhodou, podaktoré "špeciálne prípady" v mojej triede to zneužívajú a robia neustály rozruch v triede - učiteľ tu nemá popravde skoro žiadnu autoritu. (niekedy mám chuť tie decká vyfackať za neho :D)
Našli ste si už nejaké nové záľuby?
Začal som (znova) hrávať na gitare a či už je to divné alebo nie, začal som sa tu učiť čínštinu (áno, vo Švajčiarsku :D).
Považujete rozhodnutie stráviť rok či semester na strednej škole v zahraničí za správne?:
4,0 / 5
Laura
Dĺžka pobytu:
semester
Ako sa Vám páči v krajine pobytu?
Švajčiarsko je nádherné. Pred príchodom som sa tešila na krásnu prírodu a moderno-starobilé mestá, ale je toho omnoho viac! :)
Už ste si našli nových kamarátov?
Spoznala som mnoho nových ľudí a všetci boli veľmi priateľskí. Len čas ukáže, ktorí z nich sa stanú mojimi priateľmi.
Ako vychádzate s Vašou hostiteľskou rodinou?
Na hostiteľskú rodinu som mala ohromnè šťastie! Sú milí, nápomocní, ochotní a srdeční. Som za nich veľmi vďačná. Prečili všetky moje očakávania.
Ako sa Vám páči škola?
V škole je to jplney inè ako doma na Slovensku, ale páči sa mi tam. Študenti majú šancu otvorene diskutovať a vyjadrovať sa k danej problematike, sú k tomu vedení a podporuje sa tu tímová práca. V škole trávime však om omnoho viac času, normálne je, že vyučovanie trvá do 17:30. Máme však čas na experimenty a praktické cvicenia, pretože nestrácame čas prepisovanim. Vsetky poznamky mame na školskej stránke. :)
Ako vychádzate s učiteľmi?
Učitelia sú väčšinou milí a ochotní. Máme bezkonfliktne vzťahy.
Našli ste si už nejaké nové záľuby?
Skúsila som vela nových vecí. Hlavne na telesnej je to zaujímavé, naučila som sa napríklad Žonglovat
Považujete rozhodnutie stráviť rok či semester na strednej škole v zahraničí za správne?:
4,0 / 5
Katarína
Dĺžka pobytu:
školský rok
Ako sa Vám páči v krajine pobytu?
Je tu naozaj nádherne, krásna príroda, okolie, všade je veľmi čisto, ľudia sú milí a priateľskí, naozaj to tu funguje ako švajčiarske hodinky :)
Už ste si našli nových kamarátov?
Áno, dobre vychádzam so spolužiakmi a aj mimo triedy som už spoznala veľa ľudí. Chodím do školského divadla, tam je nás vyše 50 a všetci spolu super vychádzame. Taktiež som spoznala aj ďalších exchange študentov na mojej škole, s nimi trávim asi najviac času.
Ako vychádzate s Vašou hostiteľskou rodinou?
Rodina je skvelá, dobre sme si sadli. Všetci sú nadšení turisti, tak často chodíme na výlety do hôr, čo fakt jedinečný zážitok, ten krásny výhľad vždy stojí za to.
Ako sa Vám páči škola?
Všetko v škole je moderné, učitelia sú veľmi ústretoví, na začiatku roka sa všetkým predstavili, povedali niečo o sebe a s každým si podali ruku. Často tu ani nemáme zvonenie, každý si stráži svoj čas a nikdy nemešká. Učebné osnovy majú trochu odlišné, predmety sa síce veľmi nelíšia, ale úrovne áno, čiže v niektorých predmetoch som ďaleko pred mojou triedou alebo naopak. Písomky a prepadovky tu skoro vôbec nemáme, testy sa oznamujú ešte na začiatku roka. Žiaci na hodinách vôbec nevyrušujú, ale vždy poctivo pracujú, učia sa na každú hodinu a s učiteľmi na vyučovaní komunikujú a spolupracujú.
Ako vychádzate s učiteľmi?
Učitelia sa snažia, ako najlepšie vedia. Berú ohľad na to, že som exchange, vždy so mnou hovoria pomaly a spisovne, aby som im rozumela.
Našli ste si už nejaké nové záľuby?
Začala som chodiť na španielčinu, to ma veľmi baví a aj turistika s rodinou sa mi zapáčila, keď je dlhšie voľno, vždy sa niekam vyberieme. Tiež som začala pravidelne variť, lebo tunajšie jedlá mi síce chutia, ale tie naše mi začali chýbať, tak minimálne raz do týždňa máme slovenskú kuchyňu :)
Považujete rozhodnutie stráviť rok či semester na strednej škole v zahraničí za správne?:
Švajčiarsko
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
Akcie, podujatia a novinky
do Vášho mailboxu
Grösslingová 45, 811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
Tel.:

+421 2 5262 2612

E-mail: info@interstudy.sk
Hviezdoslavova 7, 042 00 Košice

Tel.:

+421 902 991 102

E-mail: kosice@interstudy.sk